Төп бит » Яңалыклар архивы

Бу Көн – Россия Федерациясендә мәдәният хезмәткәрләренең һөнәри бәйрәме. Ул РФ Президентының «Мәдәният хезмәткәрләре Көне турында»гы 2007нче еның 27нче августындагы 1111номерлы Указы нигезендә гамәлгә куелып ел саен 25 нче мартта билгеләп үтелә.
Мәдәният хезмәткәрләре көнен иҗади һөнәр ияләре – кинематография, китап басу, сәнгать, полиграфия, туризм, спорт һәм массакүләм мәгълүмат чаралары өлкәсендә эшләүчеләр, җәмгыятьнең рухи үсешенә һәм илнең мәдәни мирасын популярлаштыруга бәяләп бетргесез өлеш кертүчеләр бәйрәм итә.
Нык сәламәтлек, илһам, бетмәс-төкәнмәс энергия, иҗади эзләнүләр һәм яңа уңышлар Сезгә!

Караулар: 173 | Өстәде: профком | Датасы: 25.03.2015

7-9 февральдә Сочида Россиянең бәйсез профсоюзлар федерациясенең Гомумроссия съезды үткәрелә.

Вакыты очраклы гына сайланмаган, ул Сочи олимпиадасын үткәрүгә бер ел булуга багышланган. Татарстаннан анда тугыз кеше катнаша.

Караулар: 101 | Өстәде: профком | Датасы: 03.02.2015

Татарстанның Хезмәт, мәшгульлек һәм социаль яклау министрлыгы,  2015 елның 1 гыйнварыннан Федераль закон белән Россия территориясендә минималь хезмәт хакы аена 5965 сум күләмендә (ким булмаска тиеш) билгеләнде, дип хәбәр итә.
Шул ук вакытта республиканың Хезмәт министрлыгы да исебезгә төшерә: 2014 елның 13 августында Татарстанда ТР Профсоюзлар федерациясе, ТР Эш бирүчеләр берләшмәсе Координация Советы һәм ТР Министрлар Кабинеты белән берлектә республикада минималь хезмәт хакы күләме турында Килешү төзелгән иде.
Алда атап үтелгән Килешүдә каралганча, шушы Килешү имзаланган көннән башлап ТР-ның икътисад секторында бюджетта булмаган оешмаларда эшләүчеләргә минималь хезмәт хакы аена 6420 сум күләмендә (ким түгел) билгеләнә.
Шул сәбәпле, Килешүнең 1.4 маддәләренә туры китереп, Татарстан Республикасы территориясендә эшләүче һәм оешм ... Алга таба укырга »
Караулар: 243 | Өстәде: профком | Датасы: 01.01.2015

2015 нче елның 1 гыйнварыннан Татарстан республикасы Министрлар кабинетының 472 нче номерлы карары нигезендә бюджет өлкәсендә эшләүчеләр өчен санатор-курорт юлламалары алуга үзгәрешләр кертелде.

С 01.01.2015 года вступило в действие Постановление Кабинета Минитсров РТ от 08.07.2014 года за №472, которым изменен порядок обеспечения работников бюджетной сферы РТ санаторно-курортным лечением.

Караулар: 98 | Өстәде: профком | Датасы: 01.01.2015

Республикабызның иң күпсанлы һәм авторитетлы иҗтимагый оешмаларының барлык вәкилләрен – профессиональ союзларны ТР Профсоюзлары көне белән котларга рөхсәт итегез!

Профсоюзлар мөһим берләшмәләр булып кала бирә, ул эшчеләрнең мәнфәгатьләрен яклый, тиешле хезмәт шартлары тудыра, җәмгыятьтә социаль стабильлекне саклый.

Республикада йөз елдак артык үсеш тарихы булган профессиональ союзлар алар тарафыннан Татарстанда булдырылган социаль хезмәттәшлек системасында нәтиҗәле көч һәм дәүләтнең, бизнесның тулы хезмәттәше булып тора.

Бүген безнең гомуми һәм төп бурычлар – икътисадны яңарту, хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру, яңа нәтиҗәле эш урыннары булдыру, һәм нәтиҗә буларак, - тормыш сыйфатын үстерү.

Шунысын билгеләп үтәргә кирәк, бу барлык мәсьәләләр республикада ... Алга таба укырга »

Караулар: 118 | Өстәде: профком | Датасы: 29.09.2014

Хөрмәтле татарстанлылар, төрле белгечлек хезмәткәрләре, профсоюзлар активистлары! Сезне чын күңелемнән бәйрәм белән – Татарстан Республикасының Профсоюзлар көне белән котлыйм!

Безнең республиканың профсоюзлары – илнең зур иҗтимагый оешмасы, аның составына икътисад, фән, мәгариф, мәдәниятның барлык тармакларының, меңләгән предприятие һәм оешмаларның йөз меңләгән хезмәткәрләре керә.

Профсоюзларның оешу һәм үсеш тәҗрибәсе күрсәткәнчә, хезмәткәрләрнең бу формада оешуы вакыт куйган таләпләргә нәтиҗәле җавап бирергә мөмкинлек бирә һәм килеп туган сәяси һәм социаль-икътисади проблемала ... Алга таба укырга »

Караулар: 171 | Өстәде: профком | Датасы: 29.09.2014

Татарстан Республикасы Профсоюзлар федерациясе, Татарстан Республикасы Эш бирүчеләр берләшмәләренең координация советы һәм Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты арасында Татарстан Республикасында минималь хезмәт хакы турында килешү имзаланды. Документка  Татарстан Республикасы Премьер-министры Илдар Халиков, Татарстан Республикасы Профсоюзлар федерациясе рәисе Татьяна Водопьянова һәм Татарстан Республикасы Эш бирүчеләр берләшмәләренең координация советы рәисе Александр Лаврентьев кул куйды. Имзаланган килешү нигезендә, республика икътисадының бюджеттан тыш секторы оешмаларында аена кимендә 6 420 сум күләмендә минималь хезмәт хакы (компенсация түләүләрен һәм кызыксындыру характерындагы түләүләрне кертеп) билгеләнә. Бу  - эшкә сәләтле халык өчен яшәү минимумы күләменә максималь дәрәҗәдә якын булган минималь хезмәт хакы.

... Алга таба укырга »

Караулар: 243 | Өстәде: профком | Датасы: 12.09.2014

Мәдәният елы гимны

Эльмир Низамов музыкасы
Ркаил Зәйдулла сүзләре
Урысчага Лилия Газизова тәрҗемәсе

Имин булсын заман, тыныч булсын! –
Барыбыз да бергә саклыйсы
Бабалардан калган мәрхәмәтнең
Безнең көнгә төшкән яктысын.

Дастанга тиң данлы эшләребез
Ераклардан балкып ... Алга таба укырга »

Караулар: 54 | Өстәде: профком | Датасы: 19.06.2014

МӘДӘНИЯТ ЕЛЫ МӘДӘНИЯТЛЕ БУЛСЫН

Дүшәмбе көнне Г.Камал исемендәге Татар дәүләт академия театры бинасында Татарстан Мәдәният министрлыгы коллегиясенең киңәйтелгән утырышы булды. Анда республикадагы мәдәният тармагының  узган елгы эшчәнлегенә йомгак ясалды, 2014 ел - Русиядә һәм Татарстанда Мәдәният елына бурычлар билгеләнде.

Утырышта Президент Рөстәм Миңнеханов, Президент аппараты җитәкчесе, республика Президенты каршындагы мәдәнияткә ярдәм итү фонды идарәсе рәисе Әсгат Сәфәров, Татарстан Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Римма Ратникова, Татарстан мәдәният министры Айрат Сибагатуллин, Республика Муниципаль берәмлекләр советы рәисе М ... Алга таба укырга »

Караулар: 283 | Өстәде: профком | Датасы: 01.02.2014

« 1 2 ... 10 11 12 13 »